Odbornice radí, jestli pomůže hladovka při hubnutí

- Komerční sdělení -aktuality

Jíst či nejíst? Otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Některé dámy věří, že při hladovění dokážou rychleji shodit nadbytečné kilogramy. Řešení v podobě nepřijímání stravy však není cestou, kterou je třeba prý ubírat. Více o tom, jak ovlivňuje hladovění na organismus, mluví v rozhovoru pro Pravdu šéfka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® PharmDr. Kateřina Skybová.

Detoxikační kúry jsou spouštěčem stresové reakce organismu.
Hladovění nebo někdy i půst se pojí s očistou organismu. Kdy je hladovění v rámci hubnutí bezpečné a kdy již představuje riziko?

Hladovka, půst, detox. Často o nich slyšet, ale jsou skutečně zapotřebí? Detoxikace v pravém slova smyslu znamená zbavení se toxinů jako je alkohol, drogy či jiné látky, které tělo poškozují. Toxiny se ale běžně, ale nesprávně, označují i ​​látky, které vznikají při metabolismu našeho těla. Ty jsou z těla kontinuálně vylučovány pomocí detoxikačních orgánů jako jsou játra, ledviny, kůže či v rámci trávicího traktu.

Co konkrétně zatěžuje zažívání?

Je běžné, že jíme příliš mnoho jídla ve špatném složení a příliš často. To zatěžuje trávicí trakt, přibíráme na váze a vyděláváme si na onemocnění jako obezita, diabetes a další. Přesto není hladovění, půst či detox pro udržení zdraví ani ideální hmotnosti potřebné. Naším doporučením je dlouhodobě vyvážená a pestrá strava s vhodným složením makronutrientů – tuků, sacharidů, bílkovin a mikronutrientů – vitamínů, minerálních látek as adekvátní množstvím kalorií.

Může mít tedy hladovění i pozitivní efekt na tělo?

Různé očistné kúry či krátkodobé hladovění mohou přinést krátkodobý lepší pocit či úbytek na váze nebo mohou být jakýmsi restartem, začátkem dlouhodobého zdravého životního stylu. Ale bez dlouhodobé péče o zdraví nám samy o sobě zdraví nepřinesou.

Jaký je váš postoj k hladovění?

Našim klientům hladovění nedoporučujeme. Při redukci hmotnosti upravujeme jídelníček tak, aby byl vyvážený a kvalitní se sníženým obsahem energie. Ale i to ne příliš. Ideální tempo redukce hmotnosti je 0,5 – 1 kg za týden, kdy nepředstavuje pro organismus ani psychiku výraznou zátěž. Taková redukce je udržitelná a vede ke správným stravovacím návykům. Na rozdíl od hladovění, které nepřinese s sebou změnu životního stylu, spíše jo-jo efekt. Cítit během dne hlad je v pořádku, ale měli bychom na něj i odpovědět a najíst se. Pokud chceme hubnout, důležité je jíst lehká jídla s nízkou energetickou denzitou a menší porce.

Pro koho nejsou vhodné hladovky?

Hladovky nejsou vhodné pro malé děti, dospívající mládež, těhotné ženy, kojící matky, staré lidi a všechny, kteří mají zdravotní problémy, jako například diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění ledvin, jater, psychiatrická onemocnění a jiné.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek